Haurvig - tæt på historien og klitlandskabet
Det uspolerede hede- og klitlandskab i Haurvig, 10 kilometer syd for Hvide Sande, gemmer på flere seværdigheder, der gør dig klogere på den vestjyske kultur.
Haurvig ligger i den sydlige del af Holmlands Klit, imellem Vesterhavet og Ringkøbing Fjord. Her er der tid til at få et indblik i fortidens levevilkår på vestkysten og til at udforske naturen. Den brede sandstrand og det kuperede klitlandskab indbyder til leg og lange cykel- eller rideture. Følg for eksempel Naturstien op til Hvide Sande eller Søndervig, hvor der er rig mulighed for at kurere sultne maver, ømme lår og tørstige ganer.
Haurvigs gamle strandfogedgård, Abelines Gård, er et besøg værd for gæster i alle aldre. Indsnus vestkystens historie i klitgårdens velbevarede stuer, og slut af med en tår kaffe i den fine kaffestue. Klitgården fra 1850’erne er en del af Ringkøbing Skjern-Museum, og i sommersæsonen vækkes gården til live med aktiviteter som ravslibning og fællessang.
På den anden side af Klitvejen ligger Haurvig Redningsstation, der blev nedlukket i 1953, og ud mod Ringkøbing Fjord finder du den hvidkalkede Haurvig Kirke. På kirkegården kan du se gravsteder for faldne piloter under 2. verdenskrig.