©  Foto:

Snapsetur i Bjørnemosen

Nu starter snapseurtesæsonen for alvor, og de første spændende urter er klar til at blive indsamlet. Tag en kurv under armen, og tag med en af Ringkøbing Fjord Museers natur- og kulturformidlere på en hyggelig snapsetur i Bjørnemosen.

En del af Madmødet 2025
Som en del af Madmødet 2025, der afholdes i dagene 12.-18. maj i Ringkøbing-Skjern Kommune, inviterer Ringkøbing Fjord Museer på en spændende snapsetur i Bjørnemosen ved Bundsbæk Mølle.

At samle vilde urter og anvende dem i snaps har længe været en måde at udnytte naturens ressourcer og tilføre unikke smagsnuancer til drikken. Denne praksis er en del af Vestjyllands kulturarv og afspejler områdets tætte forbindelse til naturen.

Under gåturen vil museets natur- og kulturformidler, Sabine, ikke blot fortælle om de relevante snapseurter, men også om den lokale natur og kultur.

Tips og tricks til unikke kryddersnaps
Efter gåturen – og med fyldte kurve – fortsætter snapseturen på Bundsbæk Mølle, hvor Sabine deler ud af sine bedste tips og tricks til, hvordan man kan blande sin egen unikke kryddersnaps.

14. maj Kl. 19.00 - 21.00


Pris:
 Voksne: 99 kr. Børn: 49 kr. Billetter skal købes online via link nedenfor.
Mødested: Bundsbæk Mølle, Bundsbækvej 27, 6900 Skjern
Medbring: Kurv/pose, grensaks, syltetøjsglas og en smagsløs snaps eller vodka.